RAFTING HEYECANI

Adrenalin tutkunu olan herkesi etkileyen rafting, son zamanlarda ülkemizde de rağbet görmeye başlamıştır. Su ile yapılan mücadeleyi zevkli hale getiren bu spor dalı, aynı zamanda doğa tutkunu olan kişileri de etkisi altına almaktadır. Raft adı verilen botlar ve kürekler yardımı ile akış hızı yüksek olan nehirlerde yapılan bu aktivite, son yıllarda yarışma düzenlemelerinde yer almaya başlamıştır. Nehir sporu olarak da adlandırılmaktadır.

1900’lü yıllarda Amerikada güvenli yük taşımak için kullanılan raftlar, çeşitli ülkelerde de sağlam yapısından dolayı akarsu, nehir taşımacılığında rol alırdı. 2.Dünya savaşı esnasında da kullanılan bu botlar, hala yaygın olarak taşımacılık alanında kullanılmaktadır. Bu sporun gelişimi de yine Amerikada baş göstermeye başlamıştır. 1973 yılında Sobek Expedition adlı bir kulüp keşif yapmak için çeşitli yerlere gidiyor ve etkinlikler düzenleyerek, rafting sporunun temellerini atıyorlar. Ülkemiz bu spor aktivitesini gerçekleştirmeye elverişlidir. Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde debisi yüksek nehirler bulunmaktadır. Dalaman Çayı, Fırtına Deresi, Köprüçay, Dim Çayı, Maçka, Manavgat Çayı, Kelkit Çayı, Tortum, Melen Çayı ve Çoruh Nehri gibi birçok yer rafting sporunun en çok yapıldığı mekanlardır. Sobek Expedition adlı kulüp 1982 yılında Çoruh nehrine keşif yapmak için gelmişlerdir.

İki çeşit raft adlı bot kullanılmaktadır. Biri, büyük ve debisi yüksek olan nehirlerde yük taşımacılık amacıyla kullanılır. Bu botu tek kişi denetim altına alır ve tüm sorumluluğu tek kişi üstlenir. Son zamanlarda bu bot türü, Turizm amaçlı kullanılmaya başlanmıştır. Yolcu taşımacılığına uygun olan bu botun, kullanımı diğer kürekli botlar ile aynıdır. Diğer çeşidi ise tamamen farklı bir şekilde hareket eder. Bot içerisinde bulunan herkes, raftın hareket etmesi için kürek çekmek zorundadır. Bir rehber eşliğinde herkes botun çeşitli yerlerinde bulunan kürekleri çekerler. Rehber arkada yer alır ve komutu bu şekilde verir. Ülkemizde de bu raft türü kullanılmaktadır. Ve mutlaka her botta, güvenlik için alanında uzman bir rehber bulunmak zorundadır. Herkes bu sporu çok kısa sürede öğrenebilir ve acil yardım uygulamalarını öğrenebilir. Her yaştan ve cinsiyetten kişiler, bu aktiviteyi gerçekleştirebilir.

Rafting sporunda ilk kural botun devrilmesine engel olmaktır. Bu spor 6 ile 8 kişilik takımlar halinde yapılmaktadır. Takımların sistematik olarak ve aynı anda hareket etmesi, başarılı olmalarını sağlar. Her spor dalında olduğu gibi raftingde de zorluk aşamaları vardır. Ve bu zorluk aşamaları 6 gruba ayrılmaktadır. 6. derece en zor olandır ve 1. derece en kolay atlatılan aşamadır. Spor esnasında takımların önüne doğal engeller çıkmaktadır. İşte bu engeller, zorluk aşamalarını belirlemektedir. İrili ufaklı kayalar ve ağaç parçaları, su yükselişleri ve yön değişiklikleri, türbülanslar, ani süratlenmeler, beyaz ve köpüklü dalgalar rafting sporu yapan kişilerin karşılaştıkları zorluklar arasında yer almaktadır. Çağlayan ve şarlak adlı doğal engeller, nehirlerde farklılık gösterir. Bu da zorluk derecelerini ölçmede kıstas olarak kullanılmaktadır.