OFF-ROAD ADRENALİN TURLARI

Off Road en yalın kelime anlamıyla “Yol Dışı” demektir. Off Road’un çıkışı, normal araçların ulaşamadığı yerlere ulaşma isteğinin doğurduğu sonuçtur. Günümüzde doğa ve motor sporları kategorisinde gösterilen off road; ilk olarak devletlerin sınırlarını koruyabilmek adına ordularındaki kara araçlarıyla gidilemeyen yerlere gidilebilmek için çıkmış ve geliştirilmiştir. Off Road daha sonraları uzak iş sahalarına erişmek için kullanılmıştır. Ordu ve iş için kullanılan kara araçlarının araziye uygun hale getirilmesi ve gidilemeyen yerlere gidilebilme isteği, günümüzde çıkış değerlerinin yanı sıra; hobi amaçlı bir spor haline gelmiş ve giderek yaygınlaşmıştır.

Günümüzde off road denildiğinde arazi araçlarıyla doğada engelleri aşmak, beraberlik ve grup çalışması içerisinde doğayla mücadele etmek olarak tanımlanabilir. Off road insanların birbiriyle yarışma isteğiyle birleşmiştir. Off road; hem arazide yol almak, hem de yarışmak olarak algılanmaktadır. İlk başlarda standart 4×4’lerle yapılan bu spor, günümüzde modifiye edilmiş ve off road donanımlarıyla güçlendirilmiş 4×4’ler ile yapılmaktadır.

Off Road; düz asfalt çizgilerinden sıkılanların, doğa severlerin ve hayatın bizlere getirdiği habersiz sürprizleri sevenlerin ortak buluşma noktası olmuştur. Aslında off road içerisinde insanın doğaya meydan okuması, onunla savaşması gibi olgularda çıkarılabilir. Doğayla mücadele etmek bu işin ana temasıdır ama asla düşmanca ve ona zarar vererek değil. Tam tersi iki sporcunun birbiriyle dövüşmesi kavga etmesi, ancak müsabaka sonunda ikisinin de birbiriyle el sıkışması gibidir off road. Tüm gününüzü elli metrelik bir yolu geçmek için harcayıp, o uğurda aracınızın limitleri sonuna kadar zorlayıp, o engeli aşmak için savaşmaktır. Ancak geçtikten sonra doğaya tekrardan ve yeniden aşık olmaktır off road.